متفرقه

باورهای غلط راجع به شامپو

باورهای غلط راجع به شامپو

6 باور غلط راجع به شامپو

باورهای غلط راجع به شامپو موجب شده تا بسیاری از مردم، آنگونه که باید نتوانند از این شوینده استفاده صحیح کنند. در این مقاله علاوه بر شناخت کاربردهای شامپوهاف با باورهای غلط راجع به شامپو نیز آشنا خواهید شد.

زمانی که اولين توليدکننده صنعتي شامپو در دهه 1930، اين فرآورده را در مقياس کوچک توليد کرد تا زمان امروز که اين محصول به عنوان یکی از پرفروش‌ترين محصولات بهداشتي و شوینده‌ها در بازار جهانی خودنمایی می کنند، قریب به یک قرن می گذرد.

با اين وجود در باورهای غلط راجع به شامپو‌ها وجود دارند که البته بخش قابل توجهی از آنها ناشي از تبليغات شرکت‌هاي تجاري است.

باورهای غلط راجع به شامپو

باورهای غلط راجع به شامپو

تاثير شامپوها با آب گرم افزايش پيدا مي‌کند

این یکی از باورهای غلط راجع به شامپو است. بسياري از افراد عادت دارند سر خود را با آب گرم بشويند و معتقدند اين کار چربي موها را تميزتر کرده و شامپو نيز بهتر کف مي‌کند.

اما جالب است بدانید  اين باور تا حد زيادي نادرست است و در واقع گرم بودن آب تاثیری بر عملکرد شامپو بر روی موهای شما ندارد.

بهتر است قبل از مصرف شامپو، موها را با آب ولرم بشوييد. هنگام آبکشي موها، ابتدا با آب گرم و در انتها با آب ولرم و حتي سرد موها را بشوييد تا منافذ غدد چربي پوست سر بسته شوند.

اين کار موجب مي‌شود تا موها ديرتر چرب شوند. به همین دلیل هم استفاده از آب گرم به تنهايي توصيه نمي‌شود.

شستشوي مو هرچه بيشتر، بهتر

برخي معتقدند بايد هر روز موهايشان را شامپو بزنند. برخي نيز معتقدند هفته اي يک بار شامپو بزنند. در حقيقت فاصله شامپوکردن موها بستگي به نوع مو دارد.

شستسوی هرچه بیشتر مو نیز در زمره باورهای غلط راجع به شامپو است. چرا که به طور کلي مواد شوينده براي زدودن چرک و آلودگي‌هاي محيطي و ترشحات چربي و غدد عرق استفاده مي‌شود.

اگر موهايتان زود کثيف و چرب مي‌شود، دفعات شستشو را مي‌توانید افزايش دهيد، اما بايد به خاطر داشته باشيد که شستشوي زياد همراه با شانه زدن، موجب شکستگي موها مي‌شود.

در مورد موهاي چرب، حداکثر هفته‌اي 3 بار شستشو با شامپوي مخصوص موي چرب توصيه مي‌شود.

به خاطر داشته باشيد غلافي که به طور طبيعي دور مو وجود دارد، همراه مقداري چربي که از غدد چربي پوست سر ترشح مي‌شود، مانند لايه‌اي روي ساقه مو را گرفته و مانع تبخير آب در ساقه مو مي‌شود.

اگر اين غلاف آسيب ببيند، قدرت نگهداري آب کم و در نهايت مو خشک و شکننده مي‌شود که يکي از علت‌هاي مهم آن شستشوي زياد و مصرف مواد شوينده نامناسب است.

شامپوها هرچه قوي‌تر، بهتر

هرچند شامپوهاي قوي موهاي چرب را بهتر تميز مي‌کنند، اما مصرف آنها در درازمدت به هيچ وجه توصيه نمي‌شود. چرا که این مورد نیز از جمله باورهای غلط راجع به شامپو است و نمی تواند در این زمینه کمک موثری محسوب شود.

چنانچه مو و پوست سرتان چرب باشد، بهتر است از شامپوي گياهي استفاده کنيد، چون شستشوي مرتب مو با شامپوهاي قوي و شيميايي به موي سر آسيب مي‌رساند.

به ياد داشته باشيد يک شامپو بايد قدرت پاک کنندگي ملايمي‌ داشته باشد. شامپويي که کل چربي موها را بزدايد، شامپوي مطلوبي نيست.

باورهای غلط راجع به شامپو

باورهای غلط راجع به شامپو

شامپوهاي ويتامينه، مو را تقويت مي‌کنند

این مورد یکی دیگر از باورهای غلط راجع به شامپو است. تمام کساني که از شامپوهاي ويتامينه يا تقويت کننده استفاده مي‌کنند، از پانتنول در داخل شامپو استقبال مي‌کنند.

اين ويتامين، به عنوان حالت دهنده و نرم‌کننده در شامپوها، اسپري مو و حالت دهنده‌هاي مو مصرف فراواني دارد. در فرآورده‌هايي که به منظور مراقبت از مو توليد مي‌شوند، پانتنول ميزان آب ساقه مو و در نتيجه الاستسيته آن را افزايش مي‌دهد.

پانتنول مي‌تواند از مناطق فاقد کوتيکول وارد ساقه مو شود و حالت پذيري، درخشش و نرمي‌مو را افزايش داده و از الکتريسيته ساکن آن بکاهد.

با تمام اين خواص مثبت، پانتنول تاثيري بر افزايش ضخامت مو به طور دايم ندارد. در واقع به علت جذب آب توسط اين ويتامين، موها قدري ضخيم‌تر به نظر مي‌رسند که البته پس از مدتي از بين مي‌رود.

بسياري از متخصصان  معتقدند؛ تقريبا تمامي ‌ويتامين‌ها براي رشد موها ضروري هستند، اما بايد بدانيد بسياري از ويتامين‌ها كه نام آنها روي شامپوها درج مي‌شود، اصولا به داخل مو نفوذ نمي‌كنند.

در واقع ذكر نام آن‌ها صرفا يك نوع تبليغ تجاري محسوب مي‌شود و استفاده از اين ويتامين ‌ها هيچ تاثيري روي موهاي شما نخواهد داشت.

حامل‌هاي ويتامين بايد طوري باشند تا ويتامين بتواند فعاليت خود را حفظ كند و از طرفي نبايد با ويتامين تركيب شود يا آن را غيرفعال يا تجزيه كند.

همچنين بايد شرايط نفوذ ويتامين به مو را فراهم كند. در طول ساخت، در بسته‌بندي نهايي و در طول مصرف، بايد ويتامين در فرم فعالش باقي بماند.

مهم تر از همه اين‌كه، ويتامين بايد به بافت هدف خود برسد. اين شرايط سخت توليد باعث شده بسياري از شامپوها و محصولات آرايشي و بهداشتي مربوط به مو كه ادعاي ويتامينه بودن مي‌كنند، در حقيقت خالي از ويتامين موثر باشند.

شامپوهاي تقويتي باعث رشد مو مي‌شوند

اینکه شامپوهای تقویتی منجر به رشد بیشتر مو می شوند، یکی دیگر از باورهای غلط راجع به شامپو است که موجب ناامیدی خیلی از مردم شده است.

واقعیت این است که شامپوهاي تقويتي موجب رشد مو نمي‌شوند.

اين باور يكي از رايج‌ترين باورهاي غلط در مو و شامپو است كه سالانه در تمام دنيا موجب فروش ميليون‌ها شامپوي تقويتي موي سر مي‌شود، زيرا شامپوهاي تقويت كننده ملكول‌هاي بزرگي دارند كه جذب پوست سر نمي‌شوند.

در عين حال، اين شامپوها مانند لايه اي روي ساقه مو را مي‌پوشانند و باعث ترميم آسيب‌هاي آن مي‌شوند، اما بر رشد مو تاثيري ندارند.

حتي اگر رشد مو كم است علت آن شامپو نيست، چون بزرگ‌ترين خاصيت يك شامپو تميز كنندگي موست و بزرگ‌ترين آسيبي كه ممكن است موها ديده باشند آسيب‌ديدگي به علت استفاده از رنگ‌هاي مو و دكلره كردن و … است.

در حالیكه براي اين كار هم شامپوهاي مخصوصي وجود دارد و بهتر است برای این منظور از شاکپوهای مخصوص آن استفاده کنید

باورهای غلط راجع به شامپو

باورهای غلط راجع به شامپو

بعضي شامپوها جلوي ريزش مو را مي‌گيرند

بسياري از مردم شامپوهاي گران‌قيمت ويتامينه را براي جلوگيري از ريزش مو مي‌خرند. در حالي كه نمی دانند این یکی از باورهای غلط راجع به شامپو است و اصولا استفاده از شامپوها و لوسيون‌هاي حاوي ويتامين‌ها اصولا تاثيري در جلوگيري از ريزش مو ندارند.

شامپوها معمولا پس از شستشو با آب نيز تقريبا از دست مي‌روند، بنابراين افزودن اين‌ها به مواد شوينده ارزش چنداني ندارد و نمی توانند نقشی در این زمینه ایفا کنند.

ويتامين‌ها به ويژه ويتامين‌هاي C و E خاصيت ضد راديكال‌هاي آزاد را دارند و در سطح پوست اگر به حالت ثابت باقي بمانند، مي‌توانند تا اندازه‌اي در پيشگيري از آسيب‌هاي پوستي در مقابل نور آفتاب موثر باشند.

اما لازم است بدانید این مورد روي موهايي كه فاقد خواص پوست زنده هستند، چنين اثراتي ندارند و این هم یکی از همان باورهای غلط راجع به شامپو است که باید فراموشش کنید.

اكثر شامپوهايي كه تحت عنوان جلوگيري از ريزش مو با قيمت‌هاي گزاف فروخته مي‌شوند، در واقع شامپوهاي بسيار ملايمي‌هستند كه به ساقه مو آسيب نمي‌رسانند و به نوعي ساقه موهاي باقي‌مانده را محافظت مي‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید