روغن‌ها

روغن بنفشه | ۱۸ مورد از خواص دارویی روغن گل بنفشه چیست؟

روغن بنفشه | ۱۸ مورد از خواص دارویی روغن گل بنفشه چیست؟ 1

روغن بنفشه معجزه‌ ای از طبیعت

گل بنفشه با رسیدن فصل بهار رویش خود را آغاز می کند. این گل طبع سردی دارد و خواص دارویی آن امکان معالجه بیماری‌ها را فراهم می سازد، اما از روغن بنفشه می توان استفاده های متعدد و بیشتری کرد و از دیدگاه اسلام و اهل بیت از نظر اهمیت، جایگاه ویژه ای دارد. با ما در ادامه همراه باشید تا به خواص روغن گل بنفشه بپردازیم.

گیاه بنفشه گیاهی محبوب درطب سنتی ایرانی و همچنین به عنوان یک گل زینتی کاربرد دارد. نوع درمانی آن خواص دارویی بی نظیری دارد. استفاده از این گیاه به دلیل طبع خنکی که دارد بیشتر در فصل تابستان توصیه می شود. در ادامه با خواص روغن بنفشه و موارد استفاده آن آشنا می شوید.

بنفشه بیشتر به عنوان روغن و گاهی نیز در نوع داروی خوراکی استفاده می شود. همچنین به صورتهای مربا,شربت و آب بنفشه هم وجود دارد. نوع روغن آن یا همان روغن گل بنفشه استفاده موضعی دارد و با قدرت ماندگاری طولانی باعث اثربخشی بهتری می شود.

افرادی که در خواب شبانه دچار مشکل شده اند می توانند چند قطره روغن بنفشه را یک ساعت قبل از خواب در سوراخ بینی بچکانند و بینی, پیشانی, گوش‌ها و کل صورت را به آرامی ماساژ دهند.

روغن بنفشه | ۱۸ مورد از خواص دارویی روغن گل بنفشه چیست؟

روغن بنفشه | ۱۸ مورد از خواص دارویی روغن گل بنفشه چیست؟

مشخصات دارویی روغن بنفشه

نام‌های دیگر گل بنفشه : بنفشه‌وحشی، بنفسج، بنفشه معطر، اثرون، بنوسا، فرفیر، ابز، ویولت و بنفشه‌معطر وحشی می‌باشد.

 1. طبع آن سرد و تر است.
 2. عرق‌آور است.
 3. خلط‌آور می‌باشد.
 4. صفرابر می باشد.
 5. برای خارش پلک چشم، با جوشانده آن چشم‌ها را بشوئید.
 6. جهت درمان ورم رحم هر روز یک استکان از جوشانده آن به مدت ۷ روز استفاده شود.
 7. برای تسکین خارش مهبل روغن بنفشه بمالید.
 8. برای زیبایی پوست با روغن بنفشه ماساژ دهید.
 9. برای درمان‌سرطان خانم‌ها از دمکرده گل و برگ بنفشه استفاده‌کنند.
 10. برای درمان شوره سر گل بنفشه، آرد نخود، گل ختمی و شلتوک برنج را در عرق مورد خیس کرده به صورت ضماد بر سر بگذارید بعد از ۲ ساعت سر را بشوئید.
 11. ماساژ با روغن گل بنفشه باعث تقویت موی سر می‌شود.
 12. برای بازشدن بینی با دمکرده گل بنفشه استنشاق شود.
 13. برای رفع جوش صورت از دمکرده بنفشه میل شود و به صورت ضماد روی جوش‌ها گذاشته شود یا پارچه تمیزی را به دمکرده گل بنفشه آغشته نموده روی جوش صورت بگذارید.
 14. برای درمان میگرن از دمکرده گل و برگ خشک آن میل شود.
 15. برای درمان سرخک و سرخجه از دمکرده گل بنفشه استفاده شود.
 16. ۱برای درمان ورم سوزاک از ضماد بنفشه استفاده شود.
 17. کسانی که پرکاری تیروئید دارند از دمکرده بنفشه استفاده کنند.
 18. برای سل ریوی از دمکرده گل بنفشه استفاده شود.
 19. برای نگهداری ناخن از روغن بنفشه استفاده شود.
 20. جوشانده بنفشه ضد افسردگی است.
 21. کسانی که به علت پرخونی دچار مالیخولیا شده‌اند از دمکرده بنفشه استفاده کنند.
 22. برای برطرف کردن جوش‌های صورت بچه‌های شیرخوار، بنفشه را جوشانده با شیر مخلوط نموده به صورت نوزاد بمالند.
 23. برای درمان درد پستان روغن بنفشه و زرده تخم‌مرغ را مخلوط کرده ماساژ دهند.
 24. برای درمان برفک دهان از دمکرده گل بنفشه استفاده شود.
 25. مالیدن روغن بنفشه بر سینه برای تنگی نفس، رفع سرفه و رفع خشونت سینه مفید است.
 26. برای درمان خروج مقعد اطفال (پرولاسپوس) با روغن بنفشه به محل بمالید.
 27. جهت درمان سردرد و بی‌خوابی
روغن بنفشه | ۱۸ مورد از خواص دارویی روغن گل بنفشه چیست؟

روغن بنفشه | ۱۸ مورد از خواص دارویی روغن گل بنفشه چیست؟

خواص دارویی و فواید روغن بنفشه

۱ رفع التهاب عضلات و مفاصل

روغن بنفشه دارای ترکیبات ضد التهابی بوده و ماساژ آن برای افراد مبتلا به روماتیسم و آرتروز بسیار مفید است. روغن بنفشه باعث افزایش گردش خون به عضلات می شود و دردهای عمومی یا ناشی از تمرینات شدید ورزشی را تسکین می دهد.

برای کاهش درد عضلات مقداری روغن بنفشه را با روغن حامل مانند روغن بادام شیرین یا روغن نارگیل مخلوط و رقیق کرده و روی پوست ماساژ دهید. همچنین می توانید چند قطره روغن بنفشه را به آب داخل وان حمام اضافه کنید.

۲ درمان سردرد

روغن گل بنفشه خاصیت آرامبخش داشته و برای درمان سردردهای میگرنی بسیار مفید است. برای تسکین سردرد کافیست چند قطره روغن بنفشه را به کمپرس سرد افزوده و حدود ۲۰ دقیقه روی پیشانی خود قرار دهید.

۳ بهبود سرماخوردگی

روغن بنفشه برای درمان علائم سرماخوردگی از قبیل گرفتگی بینی، مسدود شدن سینوس‌ها و خارش گلو مفید است.

روغن گل بنفشه در حقیقت نوعی اکسپکتورانت است که دارای خاصیت خلط آوری می باشد. کافیست با استفاده از دستگاه بخور بخار روغن بنفشه را در فضای منزل منتشر کرده یا چند قطره روغن گل بنفشه داخل آب گرم بریزید و سر خود را با حوله پوشانده و در بخار آن نفس بکشید.

۴ خواب

بدخوابی تاثیر منفی روی خلق و خو گذاشته و سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند. روغن بنفشه به دلیل خواص آرامش بخشی، برای بهبود کیفیت خواب بسیار مفید است. مقداری روغن گل بنفشه را با اسطوخدوس مخلوط کرده و بخار آن را در طول شب در اتاق پخش کنید. این روش جایگزین عالی برای قرص های خواب می باشد.

۵ افزایش میل جنسی

روغن گل بنفشه برای درمان اختلالات جنسی – مخصوصا اگر ناشی از استرس باشد – تاثیر عالی دارد. کافیست ۲ قطره روغن گل بنفشه، ۲ قطره روغن گل یاسمن و ۱ قطره روغن نرولی را با هم مخلوط کرده و شب‌ها بخار آن را در فضای اتاق پخش کنید. همچنین می توانید ۲ قطره روغن بنفشه و ۲ قطره روغن مریم گلی و گل یاسمن را با هم مخلوط کرده و در حمام استفاده کنید.

۶ تسکین درد

بنفشه حاوی اسید سالیسیلیک است که به تسکین درد و کاهش گرفتگی عضلانی کمک می کند.۴ قطره روغن بنفشه را با ۳ قطره روغن اسطوخدوس و ۶۰ گرم روغن حامل بادام شیرین مخلوط کرده و روی نواحی آسیب دیده بمالید تا درد آن کاهش پیدا کند.

۷ درمان نفخ

روغن گل بنفشه برای بهبود نفخ روده و معده مفید است. ۲ قطره روغن بنفشه و ۳۰ گرم روغن حامل بادام شیرین را با هم مخلوط کرده و روی شکم و در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید و قبل از خواب نیز یک بطری آب گرم روی شکم خود قرار دهید. اثر روغن، ماساژ و گرما باعث رفع ناراحتی و مشکلات شکمی می شود.

۸ درمان عفونت و التهاب مثانه

خاصیت ضد عفونی کنندگی روغن گل بنفشه باعث کاهش التهاب مثانه و سیستم مجاری ادراری می شود. ۱ قطره روغن گل بنفشه و روغن اسطوخودوس را با هم مخلوط کرده و به وان حمام اضافه کنید. مدت ۲۰ دقیقه در وان بخوابید تا از هرگونه باکتری و عفونت خلاص شوید.

۹ سرفه

روغن گل بنفشه همانند اکسپکتورانت عمل کرده و خلط سینه و سینوس‌ها را از بین می برد. ۱ قطره روغن گل بنفشه را به مقداری آب داغ ( نه در حال جوش) اضافه کرده، صورت خود را با حوله بپوشانید و در بخار آن نفس بکشید.

۱۰ درمان پارگی مویرگ ها

روغن گل بنفشه مویرگ های آسیب دیده را بهبود بخشیده و با افزایش گردش خون انسداد رگ‌ها که باعث قرمزی پوست می شود را از بین می برد. ۲ قطره روغن بنفشه را با ۱ قطره روغن گل رز و ۱۰۰ گرم آب مخلوط کرده و داخل بطری اسپری بریزید و هر صبح و شب قبل از خواب آن را روی صورت خود اسپری کنید.

۱۱ کاهش درد نوک سینه

برای تسکین درد نوک سینه در دوران شیردهی، ۲ قطره روغن گل بنفشه را با ۱ قطره روغن بابونه و ۳۰ گرم روغن بادام شیرین یا روغن آووکادو مخلوط کرده و هر روز روی سینه بمالید.

توجه داشته باشید قبل از شیر دادن به نوزاد، کاملا آن را تمیز کنید.

۱۲ کاهش استرس

بعد از یک روز استرس زا و در شرایط روحی پرتنش، ۱ قطره روغن گل بنفشه را روی کمپرس آب سرد ریخته و روی پیشانی خود قرار دهید و مدت ۳۰ دقیقه استراحت کنید و نفس های عمیق بکشید.

۱۳ درمان افسردگی و اضطراب

۲ تا ۲ قطره روغن گل بنفشه را روی پارچه پاشیده و در آن نفس بکشید. از تماس مستقیم این روغن به پوست خود جلوگیری کنید. روغن بنفشه جایگزین خوبی برای داروهای ضد افسردگی که با عوارضی همچون تحریک معده یا اعتیاد همراه هستند می باشد.

روغن بنفشه | ۱۸ مورد از خواص دارویی روغن گل بنفشه چیست؟

روغن بنفشه | ۱۸ مورد از خواص دارویی روغن گل بنفشه چیست؟

خواص روغن بنفشه برای پوست

توجه داشته باشید:

قبل از اعمال موضعی هر گونه ماسک یا ضماد روی پوست صورت و سایر نقاط حساس بدن، حتما اندکی از آن را روی بخش کوچکی از پوست دست تست کرده و ۲۰ دقیقه منتظر بمانید تا از عدم حساسیت پوست خود مطمئن شوید.

۱۴ کاهش التهاب پوست

اگر از التهاب پوستی رنج می برید از روغن گل بنفشه استفاده کنید. این روغن دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی و ضد التهابی بوده و برای درمان التهاب و آکنه و جوش مفید است و اثر جوش را از بین می برد. ۲ قطره روغن بنفشه را با کمی کرم صورت بدون رایحه مخلوط کرده و روی ناحیه مورد نظر بمالید.

۱۵مرطوب کننده پوست

روغن گل بنفشه یک مرطوب کننده عالی بوده و برای درمان خشکی پوست موثر است. کافیست مقداری روغن گل بنفشه را با مرطوب کننده قوی مخلوط کرده و استفاده کنید.

۱۶ برطرف کردن خارش

برای رفع خارش مقداری روغن گل بنفشه را به محل مورد نظر مالیده و بعد از چند ساعت با آب ولرم بشویید.

۱۷ آفتاب سوختگی

روغن گل بنفشه برای درمان آفتاب سوختگی و رفع التهاب پوست مفید است.

لوسیون خانگی روغن بنفشه

۱۰۰ گرم روغن گل بنفشه را با مقداری روغن حامل مانند روغن بادام شیرین یا روغن زیتون مخلوط کرده و به همراه ۵۰ گرم موم عسل داخل ظرفی بریزید. سپس ماهی تابه ای را پر از آب کرده و ظرف را داخل آن بگذارید. ماهی تابه را روی حرارت قرار دهید تا آب بجوشد و موم داخل ظرف ذوب شود.

ظرف را از روی حرارت برداشته و ۲۰ قطره اسانس مریم گلی به آن اضافه کنید. سپس مخلوط را بگذارید تا در هوای اتاق، خنک شود. ۷۰ گرم گلاب و ۱۰۰ گرم آب آلوئه ورا را با هم مخلوط کرده و به آرامی به مخلوط اضافه کنید و همزمان آن را خوب هم بزنید تا مخلوط کرمی یکنواخت به دست بیاید. سپس درب ظرف را بسته و در محل خنک نگهداری کنید.

خواص این لوسیون

گلاب خاصیت ضدپیری داشته و تیرگی دور چشم و چین و چروک را برطرف می کند. آب آلوئه ورا که نباید با ژل آن اشتباه گرفته شود بسیار خنک و مرطوب کننده بوده و از پیری پوست جلوگیری می کند. موم عسل به سفت شدن مخلوط کمک کرده و همچنین پوست را مرطوب می کند.

روغن بنفشه | ۱۸ مورد از خواص دارویی روغن گل بنفشه چیست؟

روغن بنفشه | ۱۸ مورد از خواص دارویی روغن گل بنفشه چیست؟

۱۸ خواص روغن بنفشه برای مو

روغن گل بنفشه به تقویت موها کمک کرده و از ریزش مو، موخوره و سفید شدن موها جلوگیری می کند. کافیست هر شب مقداری روغن گل بنفشه روی موها و پوست سر مالیده و روز بعد با آب و شامپو بشویید.

عوارض احتمالی و مضرات روغن گل بنفشه

 • روغن بنفشه ممکن است باعث بروز تهوع شود بنابراین از مصرف خوراکی آن مگر در موارد خاص و زیر نظر پزشک خودداری کنید.
 • از استفاده بیش از حد روغن بنفشه روی پوست اجتناب کنید.
 • قبل از استفاده حتما با روغن حامل یا آب آن را رقیق کنید.
 • قبل از مصرف حتما تست حساسیت انجام داده و مقدار کمی از روغن گل بنفشه را روی پوست بازو امتحان کنید.
 • به دلیل گران بودن روغن گل بنفشه، گاهی نوع رقیق آن در بازار به فروش می رسد، دقت کنید که روغن بنفشه خالص تهیه کنید.

منبع: balancemebeautiful – reformationacres و پرشیناستار

دیدگاهتان را بنویسید