متفرقه

لایه برداری پوست | هر آنچه باید درباره پیلینگ یا لایه‌برداری بدانید

لایه برداری پوست

لایه برداری پوست | هر آنچه باید درباره پیلینگ یا لایه‌برداری بدانید

بخش اول
لایه برداری پوست
لایه برداری پوست

لایه برداری پوست

لایه برداری پوست این روزها به عنوانم یک روش درمانی شناخته شده برای بهبود وضعیت و سلامت پوست مطرح است.

شما هم احتمالا چیز‌هایی درباره پیلینگ یا لایه‌برداری پوست شنید‌ه‌اید یا شاید از كر‌م‌های لایه‌بردار یا اسكراب استفاده كرده ‌باشید.

‌اما ممکن است ندانید كه پیلینگ و لایه‌برداری روش‌های مختلف با مكانیسم‌های متفاوت دارد كه هركدام از این روش‌ها را پزشك با توجه به وضعیت پوست شما پیشنهاد می‌كند.

در بسیاری از موارد استفاده از روش‌های مختلف لایه برداری پوست برای صاف كردن پوست و از بین بردن لك‌ها و مشكلات پوستی راه‌حل اول و آخر است و نتایج حاصل از آن نیز كاملا قابل پیش‌بینی است و عوارض چندانی هم ندارد.

البته اشتباه نكنید پیلینگ و لایه برداری پوست فقط برای درمان مشكلات پوستی نیست بلكه گاهی برای از بین بردن چین و چروك‌ها یا حتی درخشان‌كردن پوست هم از این روش استفاده می‌شود.

لایه برداری پوست و پیلینگ

لایه برداری پوست یا دِرم ابرِیژن (به انگلیسی: Dermabrasion) نوعی لایه‌برداری لایه‌های سطحی پوست است که به‌منظور زیباسازی، جوان‌سازی و رفع جوشگاه (اسکارِ) سطحیِ پوست انجام می‌گیرد.

در واقع از جایی که  قدرت پوست برای دفع این سلول‌های مرده با افزایش سن كاهش می‌یابد لازم است برای کمک به بهبود پوست دست به لایه برداری پوست زد.

این عمل موجب می شود هم مشكلات پوستی حل شوند و هم پوست صاف و زیبا شود. این فرایند به روش های مختلف شیمیایی، مكانیكی با لیزر و روش‌های خانگی انجام می شود.

باید توجه داشت که کسانی که تاتو دارند نباید لیزر کنند و بعد از لیزر نیز تاتو انجام نشود، زیرا به دلیل نازک‌شدن بافت‌های پوست، امکان آسیب‌رسیدن به لایه‌های اصلی پوست تشدید می‌یابد.

لایه‌برداری شیمیایی

اسیدها و آنزیم‌های خاصی باعث از بین رفتن سلول‌های مرده می‌شوند در حقیقت یك سوختگی شیمیایی خفیف و كنترل شده در پوست به‌وجود می‌آید.

سلول‌های مرده پس از جدا شدن، جای خود را به سلول‌های سالم و جوان می‌دهند، لایه‌برداری براساس نوع ماده به كار رفته، غلظت آن و مدت زمانی كه مواد فوق روی پوست باقی می‌مانند است.

لایه برداری عمیق

لایه برداری پوست به روش عمیق عمدتا در درمان چین‌های خشن پوستی، آثار عمیق ناشی از افزایش سن و آفتاب، اسكار پوستی و ضایعات رشد یافته پیش سرطانی کاربرد دارد.

برای این منظور اصولا از محلول‌های حاوی تركیبات فنل استفاده می‌شود و ممکن است عوارضی مانند بیهوشی و نیاز به بستری شدن را نیز به همراه داشته باشد.

لایه برداری متوسط

لایه برداری پوست به روش متوسط نسبت به لایه‌بردارهای سطحی با عمق بیشتری درون پوست نفوذ می‌كنند و بهتر است فقط در پوست سایر قسمت‌های بدن به‌جز صورت به كار رود.

این روش از لایه برداری پوست بیشتر در درمان ضایعاتی مانند اسكار آكنه، خطوط پوستی، تغییرات رنگ پوست و تغییرات پوست بر اثر آفتاب استفاده می شود و در آن تری كلرو استواستیك (TCA) با غلظت‌های متوسط، به کار برده می شود.

لایه برداری سطحی

لایه برداری پوست با روش لایه برداری سطحی به واسطه آسیب در اپیدرم یا لایه سطحی پوست ایجاد می‌شود.

این روش،  برای رفع كدورت و تیرگی پوست، چروك‌های خفیف زودرس و درمان جوشگاه‌های قدیمی کاربرد دارد و در آن از هیدروكسی اسیدها (آلفا هیدروكسی اسید و بتا هیدروكسی اسید) با غلظت‌های 20 تا 70 درصد.استفاده می شود

در لایه برداری پوست با روش سطحی معمولا از محلولی با یك پایه اسیدی برای جداسازی لایه خارجی و آسیب دیده پوست استفاده می‌شود.

به این‌ ترتیب، در حقیقت یك سوختگی شیمیایی خفیف و كنترل شده در پوست به‌وجود می‌آید و سلول‌های مرده پس از جدا شدن، جای خود را به سلول‌های سالم و جوان می‌دهند.

این محلول‌ها همچنین تحریك لایه‌های زیرین را برای تولید كلاژن و الاستین پوست تحریك می‌كنند. این 2 عامل در طراوت و جوانی پوست نقش اساسی ایفا می‌كنند.

لایه برداری پوست با کرم 
لایه برداری پوست

لایه برداری پوست

كرم‌هایی که بدون تجویز پزشك قابل استفاده هستند

كرم‌ها یا محلول‌های شیمیایی حاوی موادی چون آلفاهیدروكسی اسید (AHA)، ‌رتینوئیدها، آنزیم‌های طبیعی و… به‌عنوان لایه‌بردار شناخته‌ می‌شوند.

وقتی این مواد روی پوست مالیده می‌شود با توجه به نوع محلول یك تا 14 روز بعد از استفاده، سلول‌های مرده روی پوست تخریب می‌شوند تا سلول‌های جوان جای آن‌ها را بگیرند.

اسیدهای میوه(AHA)  غلظت پایین‌تر را افراد می‌توانند بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه كنند و در منزل، شب‌ها هنگام خواب استفاده كنند.

بهتر است این فرآورده‌ها دور چشم و دور دهان استفاده نشود زیرا موجب تحریك و قرمزی و التهاب این نواحی خواهد شد. اما توجه داشته باشید که برای استفاده از درصدهای بالاتر مانند ۵۰ درصد و ۷۰درصد لازم است با یک متخصص پوست مشورت کنید.

یك لایه‌برداری مخصوص بدن

در لایه برداری با عمق متوسط پوسته‌ریزی و جداشدن لایه آسیب‌دیده 3 تا 7 روز طول می‌كشد. قرمزی و التهاب پوست ممكن است تا 2 ماه طول بكشد.

هرچند كه به‌طور معمول بعد از یك تا 2 هفته پوست نسبتا به حالت طبیعی خود بازگردد و از آن به بعد با استفاده لوازم آرایشی التهاب باقی مانده را می‌پوشانند.

با استفاده از لایه‌برداری با فرآورده‌های با قدرت متوسط، فرد به‌ندرت احساس درد و ناراحتی شدید می‌كند و عوارض به‌وجود آمده نیز با روش‌های معمولی قابل كنترل هستند.

لایه برداری پوست با دستگاه
لایه برداری پوست

لایه برداری پوست

لایه‌برداری سطحی در چه مواردی توصیه می‌شود؟

لایه‌برداری سطحی برای از بین بردن آثار اولیه‌ آفتاب در پوست، چین‌های ظریف پوستی و تغییر رنگ‌های خفیف كاربرد دارند.

تركیبات اصلی آن‌ها معمولا از دسته‌ هیدروكسی اسیدها (آلفا هیدروكسی اسید(AHA) و بتا هیدروكسی اسید(BHA)) با غلظت های 20 تا 70درصد یا سایر مواد لایه‌بردار است. استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی سطحی باید توسط فرد متخصص تجویز شوند.

هرچند كه انواع ملایم‌تر این لایه‌بردارها با غلظت‌های پایین‌تر برای استفاده عموم وجود دارند. علاوه بر این برای كسب نتیجه مطلوب، لازم است كه این فرآیند 4 تا 5 بار در طول 2 تا 4 هفته و پس از آن سالی 4 بار تكرار شود.

هیدروكسی اسیدها در جوان‌سازی پوست تاثیر مهمی دارند.

اگر مشكل پوستی حاد دارید برای درمان بسیاری از مشكلات پوستی حاد چون چین‌های خشن و اسكارهای پوستی و… از لایه‌برداری عمیق استفاده می‌شود.

در این محلول‌ها از تركیبات فنل استفاده می‌‌شود. تركیبات فنلی لایه‌بردارهای بسیار قوی هستند كه یك‌بار استفاده از آن‌ها برای دست یافتن به نتیجه‌ موردنظر در یك سال كافی است.

یك‌بار لایه‌برداری شیمیایی عمیق ممكن است 60 تا 90 دقیقه طول بكشد كه طی این مدت، روی هر قسمت از صورت به‌مدت 15دقیقه از محلول استفاده می‌شود. به‌طور معمول، به‌علت دردناك بودن این روش، ابتدا بی‌حسی موضعی انجام شده و وضعیت قلب بیمار نیز كنترل می‌شود.

پس از لایه‌برداری به فرد توصیه می شود تا 2هفته از شركت در فعالیت‌های روزانه خودداری كند، هرچند كه قرمزی پوست ممكن است تا 3 ماه باقی بماند و همچنین این روش برای پوست‌های تیره مناسب نیست.

در بخش دوم این مقاله با سایر روش های لایه برداری پوست آشنا خواهیم شد

دیدگاهتان را بنویسید