سفیداب | لایه بردار سنتی پوست

سفیداب یا روشوی، که به احتمال زیاد خیلی از ماها، با آن آشنا هستیم، نوعی لایه بردار و سفید کننده ی پوست بدن است که به طور سنّتی در ایران به شکل توپ‌های کوچک سفید رنگ در هنگام استحمام به کار گرفته می‌شود.

این فراورده با مالیده شدن بر سطح پوست به جمع آوری و زدودن سلّول‌های مرده کمک می‌کند و باعث پاکیزگی و روشن دیده شدن یا سفید شدن رنگ پوست می‌شود.

ساختار سنّتی سفیداب معمولی چیزی بیش از ترکیب گل سفید و نخاع برخی جانوران نیست.

انواع دیگر سفيداب عبارت است از سپیداب قلع و سپیداب سرب که از سوزاندن فلزات قلع و سرب تهیه می‌شوند.

ستون سنتی بزک خانم ها

استفاده این فراورده منحصر به هنگام استحمام نیست بلکه در گذشته، به همراه سرخاب، سرمه، حنا، وسمه، زرک و غالیه یکی از ستون‌های هفت‌گانه بَزَک (آرایش سنّتی زنانه در ایران) بوده‌است.

به سبب همین همراهی همیشگی، اصطلاح سرخاب ـ سفيداب به فرهنگ عامّه پارسی وارد شد که اشاره به ادوات و لوازم آرایش زنانه دارد و سرخاب ـ سفیداب کردن، به معنای آرایش کردن بانوان به کار می‌رود.

البتّه سفیداب در مقام یک فراورده صرفاً آرایشی و فارغ از کاربرد متداول آن یعنی پاک کنندگی، دارای تعریفی مجزّا و اندکی متفاوت نیز می‌باشد که عبارت است از گَرد سفیدی که زنان برای آرایش و سفید کردن بر پوست صورت خود می‌مالند.

استفاده از سفيداب  یکی از روش های سنتی و قدیمی برای استحمام و شست و شو در میان ایرانیان است. البته که مدتی است مصرف سفید آب به حداقل رسیده است.

اما کافی است که از خواص شگفت انگیز سفید آب برای لایه برداری پوست و زیبایی پوست آگاه شوید تا دوباره مصرف سفید آب را از سر بگیرید. با دکتر سلام همراه باشید.

کاربردهای آرایشی بهداشتی سفیداب

سفيداب در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت، اما به تدریج با ورود شوینده‌ها و لایه بردارهای شیمیایی به بازار و همچنین تغییر نوع نگاه فرهنگی مردم به محصولات سنتی از این قبیل، کاربرد سفیداب در بین مردم کمرنگ شد.

سفیداب بهترین لایه‌بردار طبیعی است که می‌تواند جایگزین خوبی برای انواع ماسک‌های لایه‌بردار باشد چرا که با برداشتن سلول‌های مرده باعث  بهبود پوست‌مان می شود.

در طول روز میلیون‌ها سلول پوستی بر اثر فعالیت می‌میرند و باید از روی پوست بدن پاک شوند. بهترین راه این است که هنگام استحمام مقداری سفیداب بر روی پوست‌مان بمالیم تا سلول‌های جدید بتوانند رشد کنند و باعث زیبایی پوست شوند.

به گفته‌ محققان، سفیداب در ایران و در دوره‌ اسلام توسط عطارها ساخته ‌می‌شد و با نام  «روشور» به فروش میی رسید.

البته در آن دوران زنان از سفيداب برای آرایش کردن و به خصوص سفید جلوه دادن پوستشان استفاده می‌کرده‌اند. در واقع مانند کرم پودرهای امروزی عمل می‌کرده‌اند و هیچ گونه عوارض و بیماری پوستی در پی نداشته‌اند.

در واقع سفيداب به اصطلاح امروزی‌ها خوراک پوست است و باعث جوان‌تر شدن پوست می‌شود. سفيداب بهترین بدن شویی است که تاکنون اختراع شده است.

سفیداب
سفیداب

کسانی که پوستشان به صابون‌ها و بدن‌شوی‌های شیمیایی حساسیت نشان می‌دهد می توانند سفیداب را جایگزین کنند.

البته ما به شما توصیه می‌کنیم تا همیشه از سفيداب برای تمیز کردن بدن خود استفاده کنید، زیرا هیچ شوینده‌ای نمی‌تواند با سفیداب رقابت کند و مانند سفیداب پوستتان را تمیز و زیبا کند.

متاسفانه سفیداب تا به امروز هیچ گونه پیشرفتی در ظاهر نداشته است و مانند گذشته به همان شیوه فروخته می‌شود و هیچ گونه تغییری در ظاهر نداشته است.

این ماده هنوز مانند گذشته سفید و گرد است و هیچ گونه بسته‌بندی شکیلی ندارد و به صورت فله توسط عطارها فروخته می‌شود و بدتر این که مردم دیگر مانند گذشته از سفیداب استفاده نمی‌کنند و در دست فراموشی است.

درحالی که اگر بیشتر در مورد این ماده تحقیق شود و بیشتر به خواص سفیداب، پی ببریم، به سرعت می تواند جایگزین تمام پاک کننده‌ها و لایه بردارهای صنعتی و سیمیایی مدرنی شود که معلوم چه آسیب هایی به سلامتی مان وارد می کنند.

ترکیبات سفیداب از نوعی گل و نخاع حیوانات است. همان‌طور که در بالا گفتیم سفیداب، بهترین بدن شوی و نرم کننده‌ی پوست است و باعث کنترل تعریق بدن نیز می‌شود.

کسانی که از تعریق زیاد رنج می‌برند می‌توانند در هر بار استحمام مقداری سفيداب به نقاطی از بدنشان که بیشتر دچار تعریق می‌شود بمالند و با دست ماساژ دهند.

مطمئن باشید که در همان مرتبه‌ی اول شاهد بهبودی چشم‌گیری می‌شوید. سفيداب بعد از مالیده شدن بر روی پوست باعث بهبودی سلول‌ها و جوان‌تر شدن پوست می‌شود.

با جوان شدن پوست بدن، پوست دیگر مانند گذشته دچار تعریق نمی‌شود. در واقع سفيداب باعث شادابی و طراوت پوست تمام نقاط بدن می‌شود.

یکی دیگر از خواص سفیداب این است که این ماده باعث رفع جوش‌ها و لک‌های پوست می‌شود. سفيداب باعث ضدعفونی شدن پوست بدن هم می‌شود. بیشتر کسانی که بدنشان مرتب جوش می‌زند پوست بیش از حد چربی دارند.

به این افراد توصیه می‌کنیم که در هنگام استحمام به بدن‌شان مقداری سفيداب بزنند. البته سعی کنید بیشتر به نقاطی از بدن‌تان سفیداب بزنید که بیشتر از نقاط دیگر بدن جوش می‌زنند.

خانم‌ها اگر می‌خواهند از شر جوش‌های صورت خود راحت شوند می‌توانند با بسته نگه داشتن چشمان‌شان به پوست صورت خود مقداری سفیداب بزنند.

در آقایان معمولا بعد از هر بار اصلاح صورت، صورت شروع به جوش زدن می‌کند و باعث دردسر می‌شود.

بهترین راه برای جلوگیری از بروز جوش این است که آقایان بعد از اصلاح صورت، مقداری سفيداب را با عرق بید مخلوط کنند و به صورت خود بمالند.

مخلوط این دو ماده باعث می‌شود تا پوست اصلاح شده دیگر بر اثر اصلاح، جوش نزند چون طبع سرد این ترکیب از بروز جوش جلوگیری می‌کند.

به گفته‌ی اغلب طبیب‌های سنتی، سفيداب از مبتلا شدن افراد به سرطان‌های پوستی جلوگیری می‌کند. اشعه‌های خورشید بسیار زیان‌آور هستند و هنگامی‌که این اشعه‌ها به پوست ما برخورد می‌کنند باعث بروز انواع بیماری‌های پوستی می‌شوند.

اما یکی از راه‌های جلوگیری از این بیماری‌ها استفاده کردن مداوم از سفيداب است.

سفیداب
سفیداب

کسانی که به خاطر شغل خود مجبور هستند که تمام روز در معرض نور خورشید قرار بگیرند باید بعد از اتمام کارشان در هنگام استحمام از سفیداب استفاده کنند تا تمام آسیب‌هایی که اشعه‌های خورشید به پوست ما وارد کرده درمان شوند.

همان‌طور که گفتیم سفیداب باعث ترمیم سلول‌های آسیب دیده می‌شود و در واقع سفيداب مانند ضد آفتاب عمل می‌کند.

برای این که بتوانید پوست صورت همیشه روشن و شاداب داشته باشید باید مقداری سفيداب را با مقداری شیر و روغن زیتون مخلوط کنید و بر روی پوست صورت خود بمالید.

بعد از حدود ۱۵ دقیقه این محلول را از روی پوستتان بشویید و به سرعت شاهد بهتر شدن پوست صورت خود شوید. شیر و زیتون هر دو باعث ترمیم بافت‌های پوست می‌شوند و هنگامی‌که با سفیداب ترکیب شوند به دارویی معجزه‌آسا تبدیل می‌شود.

البته توجه داشته باشید که نباید سفيداب را با کیسه‌های خشن و زبر بر روی پوست مالید، زیرا ممکن است باعث بروز بیماری تب مالت شود.

در گذشته اغلب مردم این اشتباه را مرتکب می‌شدند و با کیسه‌های زبر حمام، سفیداب را بر روی پوست‌شان می‌مالیدند که خود به بروز مشکلات بعدی منجر میشد.

بهترین راه برای استفاده کردن از سفیداب این است که مقداری سفيداب را ابتدا بر روی یک لیف نرم بمالید و بعد به آرامی لیف نرم را بر روی پوستتان بکشید تا سفیداب بر روی پوستتان بهتر اثر کند.

در عین حال به خاطر داشته باشید که کودکان پوست حساس‌تری نسبت به افراد بزرگسال دارند و اگر قصد دارید تا به بدن کودکان خود سفیداب بزنید باید از لیف‌های بسیار نرم استفاده کنید تا کودکان‌تان دچار بیماری نشوند.

سفيداب قرن‌ها در کنار ما بوده است و همیشه توانسته به ما در درمان بیماری‌های پوستی‌ یاری برساند.

از این رو به خانم‌ها توصیه می‌شود که سفیداب را جزو لوازمات بهداشتی خود قرار بدهند تا همیشه پوستی تازه و شاداب داشته باشند.

پوست، تمام بدن ما را فرا گرفته است و نباید نادیده گرفته شود. شاید سفيداب مانند بعضی از لوازم بهداشتی گران قیمت و زیبا نباشد اما از بسیاری از آن‌ها با ارزش‌تر است.